Hokej na lodzie

Na koniec jeszcze jeden sport zimowy i następny rozgrywany w zamkniętej hali. Hokej na lodzie jest w niektórych krajach szalenie popularny. Obecnie największą legendą obrosła północnoamerykańska liga zawodowa NHL, skupiająca drużyny ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Niestety w wyniku licznych perturbacji i sporów finansowych kilka razy rozgrywki zostały zawieszone, a miliony amerykańskich oraz kanadyjskich kibiców musiały obejść się smakiem. Poza Ameryką hokej na lodzie ma bogatą tradycję w krajach byłego ZSRR, zwłaszcza w Rosji oraz na Białorusi.

W Polsce hokej na lodzie również się uprawia, istnieje nawet zawodowa liga. Nasza narodowa reprezentacja swego czasu znajdowała się w światowej czołówce tej dyscypliny, jednak od lat zimowy wariant hokeja przeżywa u nas kryzys. Dwaj najlepsi zawodnicy ostatnich dekad, Krzysztof Oliwa i Mariusz Czerkawski, zaliczyli nawet wiele występów w lidze NHL. Nie przełożyło się to jednak ani na wzrost popularności hokeja nad Wisłą, ani na wyraźną tendencję do poprawy wyników sportowych. Z racji geograficznego ulokowania klubów, możliwości trenowania na lodowiskach dotyczą wyłącznie południowych regionów kraju.

Na lodowym boisku w każdej drużynie przebywa pięciu graczy w polu oraz bramkarz. Głównym celem jest umieszczenie krążka w bramce przeciwnika, co umożliwiają specjalne kije. Oczywiście gracze poruszają się na łyżwach, a więc biegłość w szybkiej i precyzyjnej jeździe jest niezbędna, aby móc odnaleźć się w tej dyscyplinie. Mecz trwa 60 minut i jest podzielony na trzy tercje.